19 Şubat 2017 Pazar

Mustafa Mümin AKSOY (1892-1948)


M.Mümin Aksoy; 1892 yılında İzmir’de doğdu. 1911 yılında asteğmen olarak ordu saflarına katılarak, Trablusgarp'da, Balkan Savaşları sırasında Çatalca ve Edirne’de görev aldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında önce Süveyş Kanalı harekatlarına, sonra Çanakkale Savaşı’nda Seddülbahir muharebelerine, daha sonra Kafkas Cephesinde ve Erzurum’ da muharebelere katıldı.

Birinci Dünya Savaşı bitince yüzbaşı rütbesi ile İzmir Jandarma Alay Komutanlığı emrine atandı. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir'i işgal ettiğinde ise, ordu ile ilgisi kesilmiş ve ordudan tart edilmiş görüntüsü verilerek düşman içerisinde istihbarat toplamakla görevlendirildi.

İşgal yılları süresince akıcı olarak konuştuğu Rumca sayesinde işgalci Yunanlılarla yakınlaşarak Ankara’dan istenen bilgilere ulaştı ve Ankara’nın işgalcilere iletmek istediği düzmece bilgileri yerine ulaştırdı. Yunanlılarla birlikte olması sonucu İzmir’de yerli halk tarafından hain olarak damgalandı ve Gavur Mümin olarak anılmaya başlandı.

1922 yılında bir çok faydalı faaliyetinden sonra deşifre olarak Yunanlılar tarafından tutuklanarak Yunanistan’a gönderildi, zaferden sonra esir mübadelesi ile 5 Nisan 1923 tarihinde yurda döndü.

M.Mümin Aksoy kurtuluştan sonra Türk Ordusunda hizmete devam ederek, 24 Ocak 1948 tarihinde Albay rütbesinde bulunuyorken vefat etti.